2012 Tampa National Results

2012 Nationals Results

CONGRATULATIONS TO ALL OUR NATIONAL WINNERS

 

JUNIOR RESULTS:

JR Entertainment Challenge Winner: Beauty Pageant – Gift of Dance

JR Duo/Trio Winner: Somewhere Only We Know (11-12 Lyrical) – Roxy Performing Arts Center

JR Duo/Trio 1st Runner Up: The Remedy (9-10 Open) – Roxy Performing Arts Center

JR Duo/Trio 2nd Runner Up: Razzle Dazzle (9-10 Jazz) – Charlene’s School of Dance

JR Small Group Winner: Hello! (9-10 Jazz) – Roxy Performing Arts Center

JR Small Group 1st Runner Up: Fall Rush (11-12 Lyrical) – Starke Academy of Dance

JR Small Group 2nd Runner Up: When She Love Me (9-10 Lyrical) – Charlene’s School of Dance

JR Large Group Winner: We’ve Got Happy Feet (9-10 Tap) – Barbara Hammond’s School of Dance

JR Large Group 1st Runner Up: Spiderman (11-12 Jazz) – Roxy Performing Arts Center

JR Large Group 2nd Runner Up: Beauty Pageant (11-12 Hip Hop) – Gift of Dance Studio

JR Line Winner: Who U Are (11-12 Lyrical) – The Dancer’s E.d.g.e.

JR Line 1st Runner Up: Americano (11-12 Tap) – Roxy Performing Arts Center

JR Line 2nd Runner Up: I Need a Hero (9-10 Jazz) – Charlene’s School of Dance

JR Production Winner: No Place Like Home (9-10 Musical Theater) – Suncoast School of the Arts

JR Production 1st Runner Up: Viva Las Vegas (9-10 Jazz) – Starke Academy of Dance

JR Male Solo Winner: Bad (7-8 Tap) – David Gonzalez – Roxy Performing Arts Center

JR Male Solo 1st Runner Up: I Can Do That (9-10 Open) – Evan Jordan – Charlene’s School of Dance

JR Male Solo 2nd Runner Up: 500 Miles (11-12 Tap) – Bobby Harrison – Charlene’s School of Dance

JR Female Solo Winner: Marina Gasolina (11-12 Jazz) – Emma Theus – Starke Academy of Dance

JR Female Solo 1st Runner Up: My Passion (11-12 Lyrical) –  Kerstyn Blanco – Susan’s Danceworks

JR Female 2nd Runner Up: Yellow (9-10 Lyrical) – Amanda Gonzalez – Roxy Performing Arts Center – Jillian Torgas

JR Female Solo 3rd Runner Up: Spanish Rose (11-12 Musical Theater) – Dana Liebezeit – Betsy Daily School of Performing Arts

JR Female Solo 4th Runner Up: Forget About the Boy (9-10 Tap) – Sophia Del Risco – Roxy Performing Arts Center

JR Ultimate Challenge Winner: Who U Are – The Dancer’s E.d.g.e.

JR Ultimate Challenge 1st Runner Up: We’ve Got Happy Feet – Barbara Hammond’s School of Dance

JR Ultimate Challenge 2nd Runner Up: Somewhere Only We Know – Roxy Performing Arts Center

JR IDI Winners:

Emma Theus – Starke Academy of Dance

Bobby Harrison – Charlene’s School of Dance

 

SENIOR RESULTS:

SR Entertainment Challenge Winner: Willamania – Barbara Hammond School of Dance

SR Duo/Trio Winner: The Hurried Canes (15-16 Tap) – Roxy Performing Arts Center

SR Duo/Trio 1st Runner Up: No Light (15-16 Lyrical) – Roxy Performing Arts Center

SR Duo/Trio 2nd Runner Up: Count on Me (15-16 Tap) – Roxy Performing Arts Center

SR Small Group Winner: Santana (15-16 Tap) – Roxy Performing Arts Center

SR Small Group 1st Runner Up: Ain’t Nothin’ Wrong With That (15-16 Jazz)– Roxy Performing       Arts Center

SR Small Group 2nd Runner Up: I Look to You (17-19 Lyrical) – Charlene’s School of Dance

SR Large Group Winner: Heartbeat (15-16 Modern) – Roxy Performing Arts Center

SR Large Group 1st Runner Up: The Lonely (15-16 Lyrical) – Roxy Performing Arts Center

SR Large Group 2nd Runner Up: Passerby (13-14 Lyrical) – The Dancer’s E.d.g.e

SR Line Winner: Steppin’ Up (15-16 Musical Theater) – Roxy Performing Arts Center

SR Line 1st Runner Up: Avatar (13-14 Modern) – Roxy Performing Arts Center

SR Line 2nd Runner Up: Party Rock (13-14 Hip Hop) – Dawn Fitzgerald’s Academy of Dance

SR Production Winner: Jai Ho (13-14 Open) – Charlene’s School of Dance

SR Production 1st Runner Up: Up ‘N Down (13-14 Jazz) – Charlene’s School of Dance

SR Production 2nd Runner Up: Jai Ho (13-14 Open) – Roxy Performing Arts Center

SR Male Solo Winner: Get Me to the Church on Time (13-14 Musical Theater) – PJ DiGaetano –   Charlene’s School of Dance

SR Male Solo 1st Runner Up: Resolution (13-14 Open) – Nick Banner – Susan’s Danceworks

SR Male Solo 2nd Runner Up: More than a Memory (15-16 Lyrical) – Zion Rivera – Roxy Performing Arts Center
SR Female Solo Winner: Swans (15-16 Lyrical) – Gabby Diaz – Roxy Performing Arts Center

SR Female Solo 1st Runner Up: Ava Maria (17-19 Lyrical) – Venus-Maria Jattan – Susan’s DanceWorks

SR Female Solo 2nd Runner Up: Pa’Bailar (13-14 Tap) – Briana Bazail – Roxy Performing Arts

SR Female Solo 3rd Runner Up: Just Hold Me (15-16 Lyrical) – Jeanelle Roman – Roxy Performing  Arts Center

SR Female Solo 4th Runner Up: Let It Be (13-14 Lyrical) – Kaitlyn Pierce – Charlene’s School of  Dance

SR Pro-Am Winner: How It Feels To Fly (20-29 Solo Lyrical) – Gift of Dance Studio

SR Ultimate Challenge Winner:  Jai Ho – Charlene’s School of Dance

SR Ultimate Challenge 1st Runner Up: Up ‘N Down – Charlene’s School of Dance

SR Ultimate Challenge 2nd Runner Up: Jai Ho – Roxy Performing Arts Center

SR IDI Winners:
Jeanelle Roman – Roxy Performing Arts Center

P.J. DiGaetano – Charlene’s School of Dance